AUSTAUSCH TOTAL 2012

     Młodzież szkół ZS Nr 1 im. KEN w Szczecinku oraz Berufliche Schule w Oldenburgu już po raz 10 spotkali się w ramach wymiany szkolnej.

Co roku wymianie nadawana jest inna tematyka, tym razem był to „Jubileusz wymiany polsko-niemieckiej”.  Nieoficjalnym hasłem wśród uczniów było „Zbieram kaktusy” – dzięki talentowi Niemców do nauki języka polskiego można było to obrócić w żart. Lecz trzeba by było tam być, by to zrozumieć. 😉

     W tym roku pierwsza część wymiany odbyła się w Oldenburgu od 22 do 28 kwietnia, a od 16 do 22 września w Szczecinku. W ciągu tego tygodnia oprócz pracy nad projektem (co jest nieodłącznym elementem każdej tury) na uczniów czekało wiele atrakcji, m.in. zabawa w poznanie Naszego miasta – tzw. podchody, wycieczka rowerowa dookoła Jeziora Trzesiecko z ogniskiem na Mysiej Wyspie czy piknik jubileuszowy w „Ekonomie”.

     Przez cały tydzień młodzież polsko – niemiecka pracowała nad projektem, którego efekty można było zobaczyć w piątek (21.09) w ZS nr 1. Na uroczystość obchodów 10-lecia  zaproszona została dyrekcja szkoły, grono pedagogiczne, Starosta szczecinecki, rodzice oraz młodzież. Uczniowie przygotowali  ogród z flagami polską i niemiecką wykonanymi z kwiatów oraz zasadzonym pamiątkowym drzewkiem, przedstawienie z prezentacją pokazującą nam w skrócie 10 lat wymiany, wystawę o szkole w Oldenburgu i Ekonomiku, galerię zdjęć oraz piknik z ogniskiem.

     Dzięki wymianie uczniowie nie tylko realizują z góry wyznaczone zadania, ale również przełamują bariery, łamią stereotypy, szlifują języki czy    doskonale się bawią. Podczas całego tygodnia wszyscy uczestnicy mieszkają w internacie szkolnym i dzięki temu młodzież może spędzić ze sobą wiele czasu, polepszyć znajomości, które nawiązano już w I części wymiany, a których teraz po wyjeździe niemieckich gości  z pewnością brakuje.

     Po każdym dniu pracy uczniowie mieli także wyznaczony czas wolny: wspólne wyjścia, zakupy, jeden wieczór z rodziną czy bowling doskonale integrują ludzi. Niemieccy uczniowie bardzo szybko i chętnie uczą się naszego języka. ( jeden z nich uważał nawet, że czuje się Polakiem ponieważ : „umiem po polski, mam polską religię i podobają mi się POLSKIE DZIEWCZYNY” ;-)) . Z przyjemnością  posługiwali się językiem  w czasie trwania wymiany. Dziękuje, proszę, dzień dobry, smacznego czy dobranoc – było już na porządku dziennym. Bardzo miło było usłyszeć od naszych niemieckich znajomych odpowiedź po polsku na pytanie zadane w języku niemieckim.

     Warto wziąć udział w wymianie! Dziś pozostają nam zdjęcia, wspomnienia i kontakt przez Internet. Ale Niemcy obiecali odwiedzić polskich uczniów w wakacje – tym razem już prywatnie.

Serdecznie na Was czekamy Przyjaciele !

Opiekunowie : Barbara  Kubów , Ewa Pawenta, Marta Sałachub- Kobyłecka

Dziękujemy za wsparcie finansowe Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu POMERANIA ze środków PNWM.

 

Agnieszka Bancer