Kamera szybkościowa i green box

Uczniowie  klasy Ia LO zapoznani zostali z narzędziami, oprogramowaniem i metodami zastosowanymi przy tworzeniu materiałów multimedialnych projektu „Wirtualna Fizyka – Wiedza Prawdziwa„, w którym bierze udział nasza szkoła.

Część filmów do tego projektu zrealizowano kamerą szybką typu Phantom V 12.1 produkcji Vision Research Inc. o szybkostrzelności 1 mln klatek na sekundę z rozdzielczością 1280 x 800 pikseli przy czułości 6400 ISO/ASA, z minimalnym czasem naświetlania (zadziałania migawki): 300 ns, przy automatycznej kontroli ekspozycji oraz rejestracji obrazów według systemów Pre-trigger i Post-trigger o pojemności 16 GB RAM pamięci wewnętrznej. Uczniowie mieli okazję obejrzeć filmowane „na żywo” scenki z własnym udziałem. Najbardziej efektowne okazało się uderzenie w twarz:)

Klasa Ia odwiedziła również studio telewizji naukowej HD – PLATON Politechniki Koszalińskiej, gdzie zapoznała się z meandrami obsługi profesjonalnego sprzętu do rejestrowania obrazu i dźwięku oraz zasadami montażu i zastosowaniem techniki green box.  Jest to technika obróbki obrazu, polegająca na zamianie tła o jednolitym kolorze na dowolny obraz. Szeroko stosowana w telewizji oraz w filmie (do umieszczania aktorów w komputerowo generowanym środowisku). Sfilmowani w studiu uczniowie już po chwili znaleźli się na tropikalnej plaży.

Na koniec pobytu w gościnnych progach Politechniki Koszalińskiej uczniowie klasy Ia zostali zaproszeni do wnętrza „serca i mózgu” sieci komputerowej koszalińskiej uczelni, czyli do serwerowni.