Szczecinek – jesień 2013

     W dniach 15 – 21 września  2013r.  w naszej szkole w Szczecinku przebywali niemieccy uczniowie z partnerskiej szkoły z Oldenburga.

„ Rowerem dookoła powiatu szczecineckiego” to temat wrześniowego spotkania w ramach wymiany młodzieży.

         Pierwszego dnia przedpołudniem zwiedzaliśmy Szczecinek w formie gry miejskiej. Po obiedzie wyruszyliśmy w pierwszą podróż na rowerach. W dobrych humorach dojechaliśmy do miejscowości Spore, gdzie zostaliśmy powitani drożdżówkami i gorącą herbatą. Bez większego trudu weszliśmy na wieżę widokową i podziwialiśmy uroki okolicy.  Podczas powrotu nasz szkolny bohater Patryk ‘Kolas’ Kolasinski złapał pierwszą gumę w swym rowerze a chwilę później w jego drugim rowerze, na którym podróżował niemiecki bohater Peter odpadł…. pedał! Naprawa roweru spowodowała dłuższy postój. Słoneczna pogoda nagle się zmieniła i w strugach deszczu wracaliśmy do Szczecinka.

         Następnego dnia wcześnie rano udaliśmy się na wycieczkę autokarową do Szymbarka. Trafiliśmy akurat na uroczystości z okazji Dnia Sybiraka, posłuchaliśmy opowieści z czasów wojny, m.in.  o tym w jakich warunkach ludzie wówczas mieszkali i radzili sobie w codziennych zajęciach. Mieliśmy również możliwość przejścia przez prawdziwy bunkier i zostaliśmy tam ‘zbombardowani ‘. Następnie przyszedł czas na atrakcję dnia: zwiedzanie domu stojącego „do góry nogami”. Trzeba przyznać, zakręciło nam się w głowach! W kamiennej sali zjedliśmy PRZEPYSZNY obiad i wracając do szkoły zajechaliśmy do Chojnic na drobne zakupy i ciepłą herbatę.

         W środę ruszyliśmy rowerami do Nadleśnictwa Czarnobór. W międzyczasie zajechaliśmy do zwierzyńca przy kościele p.w. św. Franciszka z Asyżu.  Leśnym szlakiem Testamentu Papieskiego dotarliśmy do Czarnoboru, gdzie czekała na nas pani Mielewczyk, która w interesujący sposób opowiedziała nam o życiu lasu i zagrożeniach wywoływanych przez człowieka w lesie.

Właśnie tam uzyskaliśmy odpowiedź na odwieczne nurtujące nas pytanie :‘What does the fox say?’- słuchając oryginalnych odgłosów zwierząt. Popołudniu zabraliśmy niemieckich kolegów i  koleżnki do naszych domów, aby mieli sposobność poznać nasze rodziny i nasze codzienne zwyczaje.

Czwartek spędziliśmy w gospodarstwie ekologicznym im. Stanisława Karłowskiego w Juchowie. Mieliśmy przyjemność zostać na chwilę piekarzami i upiec własne bułki z ekologicznej mąki. Ponadto dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji o produkcji ekologicznej żywności i hodowli tzw. ‘Szczęśliwych Krów’.  Zjedliśmy bardzo zdrowy obiad a na koniec naszego pobyty mogliśmy skosztować świeżego, ‘szczęśliwego’ mleka. Podczas powrotu zatrzymaliśmy się na chwilę  przy ruinach pałacu von Kleist’ów.

Niestety wszystko co dobre kiedyś się kończy…  Nasze tygodniowe spotkanie zakończyliśmy  w piątek wyprawą rowerową dookoła jeziora Trzesiecko. Na Mysiej Wyspie delektowaliśmy się pysznym ciastem upieczonym przez nasze mamy. A wieczorem w trakcie wspólnej biesiad,  przy blasku świec nasz szkolny kolega Marek Kania pożegnał gości koncertem skrzypcowym.

Jako pamiątka pozostaną nam zabawne zdjęcia, niezapomniane wspomnienia i nadzieja, że w przyszłości się znowu spotkamy!

P.S. Jak co roku spotkanie w ramach wymiany młodzieży naszych partnerskich szkół finansowo wsparło  Stowarzyszenie Gmin Euroregionu Pomerania.

 Uczestnicy tegorocznej  wymiany