WARSZTATY FOTOGRAFICZNE TURCJA 11-17.01.2015

11 Stycznia o godzinie 6 rano spod Zespołu Szkół im. KEN w Szczecinku rozpoczęłyśmy naszą przygodę z programem FOCUS. Samochodem udaliśmy się do Berlina na lotnisko „Tegel” aby liniami „SunExpress” dotrzeć do portu w Izmirze. To właśnie tam nastąpiło pierwsze spotkanie wszystkich grup, które z Hiszpanii, Litwy, Włoch oraz Niemiec doleciały na miejsce. Już jedną grupą udaliśmy się do Salihi, do domów Rodzin naszych Tureckich przyjaciół.

Naszą wizytę rozpoczęliśmy od zwiedzenia szkoły w Salihi, następnie w Domu Nauczyciela odbyła się ceremonia otwarcia projektu. Po lunchu odbyły się pierwsze warsztaty fotograficzne. Zapoznaliśmy się z budową aparatu fotograficznego, wpływu światła na kompozycję zdjęcia oraz przygotowania do sesji. Wieczorem odbyła się uroczysta kolacja, na której każde państwo przedstawiało swoje narodowe specjały oraz przysmaki. Kolejną atrakcją wieczoru był występ lokalnego zespołu, który zaprezentował nam ludowy taniec turecki. Nasze spotkanie zakończyła wspólna dyskoteka, która zacieśniła naszą przyjaźń.

Następnego dnia od rana mieliśmy kolejne warsztaty, tym razem uczyliśmy się o przedstawianiu przedmiotu na zdjęciu oraz naturalnej i dokumentalnej fotografii. Po lunchu wybraliśmy się na zwiedzanie miasta, gdzie w terenie odbyły się zajęcia praktyczne z fotografii.

Cały środowy dzień przeznaczyliśmy na poznawanie okolicy i uwiecznianie jej na zdjęciach. Z całej wyprawy powstało wiele atrakcyjnych fotografii, które zaprezentujemy w naszych krajach.

W czwartek udaliśmy się do Izmiru na 9 Uniwersytet Eylulna Wydział Fotografii, gdzie zaprezentowano nam ciemnie fotografii analogowej oraz studio fotograficzne. Kolejną przygotowaną dla nas atrakcją była wyprawa na prawdziwy turecki bazar, gdzie wszyscy zaopatrzyliśmy się w prezenty dla naszych najbliższych.

Ostatniego dnia całą ekipą wybieraliśmy zdjęcia do międzynarodowego kalendarza, którego powstanie było podsumowaniem naszych warsztatów fotograficznych. Przed uroczystym zakończeniem wizyty każdy z nas otrzymał czas wolny, który mogliśmy wykorzystać na pożegnanie z naszymi nowopoznanymi przyjaciółmi.

Cały wyjazd okazał się bardzo udany, poznaliśmy wiele ciekawych osób, kulturę oraz sztukę turecką, a profesjonaliści przekazali nam wiedzę, którą zapewne wykorzystamy w przyszłości. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania.

august (2) kalendarz projektu FOCUS-kopia

Uczestniczki wyjazdu Karolina Bartkowska klasa III TOR, Karolina Klonowska klasa III d LO,

Opiekun:
p. Ewa Pawenta