Wycieczka do Francji

W dniach 13-21 czerwca młodzież, w tym 11 uczniów z Zespołu Szkół nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Szczecinku, wraz z zaprzyjaźnionym Zespołem Szkół Nr 6 im. Stanisława Staszica w Szczecinku, wybrała się na wspólną wycieczkę do Francji pod kierownictwem Andrzeja Turczyna oraz wspaniałą opieką nauczycielek naszej szkoły, Barbary Kubów oraz Anny Królikowskiej . Tłumaczem wycieczki była Pani Iza Biernacka, nauczycielka języka francuskiego z „Rolniczaka”.

Pobyt we Francji zaczęliśmy od słodkiego śniadania i spotkania z dyrekcją szkoły francuskiej. Następnie wsiedliśmy w autobus i wyruszyliśmy w miasto, a dokładnie do Lille . Wtorek był dniem marzeń, ponieważ zawitaliśmy do Paryża. Pierwszą atrakcją było oczywiście wejście na Wieżę Eiffla. Z naszych min na zdjęciu można odczytać, iż widok był stamtąd nieziemski ! Następnie odwiedziliśmy najbardziej znaną gotycką Katedrę Notre-Dame. Przy wyjeździe z Paryża zahaczyliśmy o monumentalny klasycystyczny pomnik w kształcie łuku, upamiętniający francuskie zwycięstwa w wojnach napoleońskich, czyli Łuk Triumfalny. Środę poświęciliśmy na bliższe poznanie miasta Arras i Vimy.

Czwartek przywitał nas deszczem , ale to nie powstrzymało naszych polskich strzelców od rozegrania meczu w piłkę nożną z francuską młodzieżą. Oczywiście, zwycięstwo odnieśli biało- czerwoni . Po meczu zwiedzaliśmy miasto Douai oraz francuską szkołę rolniczą. Mogliśmy się tam zaprzyjaźnić ze zwierzętami, a nawet kupić wyrabiane przez szkołę sery. W piątek wybraliśmy się na wybrzeże Opalowe, gdzie wraz z kierownikiem mogliśmy skorzystać z pięknej pogody i wykąpać się w morzu. Wybraliśmy się również do największego Oceanarium, gdzie podziwialiśmy rekiny, foki oraz różnego rodzaju ryby, a nawet malutkie pingwiny.

Wracając do Polski wstąpiliśmy na godzinkę do Brukseli, gdzie mieliśmy możliwość spróbowania najlepszych frytek na świecie. Podroż zakończyła się w godzinach porannych na parkingu przy Netto, gdzie nas, wczasowiczów, odebrali stęsknieni rodzice.