Tydzień Europejski – Podsumowanie

W dniach 21-25 września do naszej szkoły zawitała młodzież aż z 5 krajów Europy! To było niesamowite doświadczenie, przez cały tydzień mogliśmy nie tylko zacieśniać więzi z naszymi rówieśnikami z innych krajów, ale także uczestniczyć w warsztatach tanecznych prowadzonych przez cudowną panią choreograf, Olę Getkę! Te zajęcia wycisnęły z nas siódme poty, ale efekt końcowy był zdumiewający. Niemal sześćdziesięcioosobowej grupie udało się opanować wcale nie łatwy, jak na amatorów, układ. Oprócz nauki tańca współczesnego, wspólnie spędzony tydzień był bardzo intensywny.

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy oficjalnym otwarciem Tygodnia Europejskiego w naszej szkole. Uroczystość ta miała miejsce w Centrum Konferencyjnym ZAMEK, do którego przybyli nie tylko nasi przyjaciele z Hiszpanii, Turcji, Niemiec, Litwy i Włoch, ale także przedstawiciele lokalnych władz i naszego głównego sponsora – firmy Kronospan Szczecinek. Po części oficjalnej każda z grup biorących udział w projekcie FOCUS w ramach programu ERASMUS +, zaprezentowała najważniejsze wydarzenia kulturalne danego kraju.

Następnie, po pysznym obiedzie powędrowaliśmy do Kina Wolność na pierwszą część warsztatów tanecznych. Wieczorem wzięliśmy udział w kolacji powitalnej, która przerodziła się w świetną zabawę w rytmach muzyki z lat ’80 i ’90. Kolejnego dnia, zaraz po porannych warsztatach i obiedzie szkolnym wyruszyliśmy na wycieczkę rowerową na Mysią Wyspę, by tam przy ognisku upiec kiełbaski. To była kolejna forma udanej integracji. Następne dwa dni to wyjazdy do dwóch miast centralnej Polski – Torunia i Poznania. Młodzież Focusa była zachwycona!

W środę odwiedziliśmy między innymi Muzeum Piernika, gdzie mogliśmy sami upiec i skosztować toruński przysmak. W czwartek z kolei złożyliśmy wizytę w Szkole Baletowej. Mogliśmy nie tylko zwiedzić gmach szkoły, ale także zobaczyć jak wyglądają zajęcia w takim miejscu. Następnie czekało na nas kolejne interaktywne muzeum. Tym razem wzięliśmy czynny udział w pokazie pieczenia rogali marcińskich. Nasza zdolna, międzynarodowa grupa, bez problemu poradziła sobie także z tym zadaniem. Jak się okazało, w drodze powrotnej z Torunia, uczestnicy projektu, stęsknieni za tańcem ale i bardzo ambitni, znaleźli chwilę czasu, by przypomnieć sobie układ taneczny ćwiczony na warsztatach. Przydrożna stacja benzynowa okazała się idealnym miejscem prób.

Piątek naszedł bardzo szybko. Najpierw odbyliśmy poranną sesję warsztatów, czyli ostatnie próby tańców przed wielkim finałem. O godzinie 12 w Kinie Wolność zaczął się pokaz tańców narodowych każdego z krajów biorących udział w projekcie FOCUS. Po raz kolejny wrażenia były niezapomniane.

Największa radość zapanowała jednak podczas pokazu tańca współczesnego, ćwiczonego przez nas podczas warsztatów. Zaraz po gali finałowej udaliśmy się do naszej szkoły, by zakończyć Tydzień Europejski. Tam czekały na nas specjalnie przygotowane przez wybrane klasy stoiska, prezentujące kulturę danego kraju. Goście byli zaskoczeni, ale uradowani, że mogli skosztować swoich tradycyjnych potraw. Jak się okazało, niektórych sami jeszcze nie znali. Zwieńczeniem dnia, a zarazem intensywnego, ale niezapomnianego tygodnia, była uroczysta kolacja pożegnalna, która potem przeniosła się do Piano Baru. Tam uczestnicy projektu mogli zaprezentować swoje umiejętności wokalne podczas zabawy z karaoke. Gdy przyszedł czas pożegnań, nie obyło się bez łez. Jednak
w nadchodzącym roku czekają nas ostatnie dwa spotkania w ramach projektu. Czekamy na nie
z niecierpliwością!

[Not a valid template]