AUSTAUSCH Czerwiec 2015

W dniach od 7 do 13 czerwca odbyła się polsko-niemiecka wymiana szkolna.

Tematem tegorocznego spotkaniu były: „Media lokalne i regionalne – Jak powstaje film?”
W wymianie wzięli udział uczniowie naszej szkoły z klas I i II LO i TZ.

W niedzielę 7 czerwca wybraliśmy się w długą, bo trwającą aż jedenaście godzin podróż do Oldenburga, gdzie zostaliśmy ciepło przywitani przez niemieckich rówieśników. W poniedziałek odbyły się zajęcia integracyjne oraz pierwsze prace nad filmami. Na drugi dzień przypadł wyjazd do Kilonii, gdzie odbyły się 5-cio godzinne warsztaty w Offener Kanal Kiel, na których nauczono nas jak powstaje film, jak go zmontować. Mogliśmy również nakręcić wywiady w prawdziwym studio telewizyjnym. Podczas zajęć mogliśmy wcielić się w rolę reżysera, montażysty, operatora kamery, scenarzysty i aktora. Dostaliśmy wiele cennych wskazówek, które pomogły nam nakręcić nasze krótkometrażowe filmiki nawiązujące do tegorocznej wymiany. W środę do południa pracowaliśmy nad projektem, a popołudniu spędzaliśmy czas z rodzinami naszych niemieckich rówieśników. Kolejnego dnia dopracowaliśmy nasze nagrania- zamieniliśmy salę lekcyjną w montażownię. W piątek odbyła się projekcja naszych filmów na forum szkoły w Oldenburgu.
Czas wymiany był dla nas wyjątkowym przeżyciem. Dzięki niej poznaliśmy wiele ciekawych miejsc, osób i ich obyczaje. Mogliśmy dokonać porównań naszej szkoły, kultury oraz poduczyć się języków. Podczas tych sześciu dni zawiązały się między nami oraz rodzinami osób goszczących nas silne więzi. Razem spędziliśmy wiele czasu w szkole, na warsztatach, przy ognisku czy na plaży i dyskotece. W trakcie wymiany padły wszelkie stereotypy na temat Niemców i Polaków. Stwierdziliśmy, że nie ważne jakiej jest się rasy, pochodzenia czy karnacji, to zawsze znajdzie się coś, co nas ze sobą łączy i jednoczy.

Po tych sześciu dniach na sobotnim pożegnaniu nie jednej osobie popłynęły łzy. Teraz z niecierpliwością czekamy na wrzesień, gdyż znowu spotkamy się wszyscy wspólnie, tym razem w Polsce.

[Not a valid template]

Joanna Nita, uczestniczka wymiany 2015