Oldenburg – wiosna 2013

     W dniach 21 – 27 kwietnia 2013r. młodzież naszej szkoły przebywała – w ramach wymiany szkolnej w Oldenburgu (Szlezwik-Holstein, Niemcy). Temat tegorocznego spotkania: „ Rowerem dookoła regionu” .

     „Wyposażeni w kaski i rowery, w ponad 40-sto osobowej grupie wraz z niemieckimi i polskimi  opiekunami (p. Martą Sałachub Kobyłecką, p. Barbarą Kubów oraz p. Tadeuszem Dattą) podziwialiśmy podczas wycieczek rowerowych urocze zakątki regionu Ostholstein, przemierzając codziennie ok.20 km. W poniedziałek byliśmy z wizytą w Hamburgu w Konsulacie RP na spotkaniu z konsulem Andrzejem Osiakiem. Mieliśmy również czas na zwiedzanie Hamburga i wydawanie pieniędzy.

     W kolejnych dniach wykazaliśmy się doskonałą kondycją i przemierzaliśmy rowerem nadmorskie miejscowości jak Heiligenhafen, Weissenhaeuser  Stand, Süssau oraz gościliśmy w  gospodarstwach ekologicznych w Bolbrügge, i Lubbersdorf. Każdy dzień był dokładnie zaplanowany, na brak rozrywek nie mogliśmy narzekać. Mieliśmy również sposobność zwiedzić naszą partnerską szkołę (ich jest ok-ale nasza jest the best;) a także bliżej poznać naszych niemieckich rówieśników dzięki gościnie w ich domach. Na długo w naszej pamięci pozostanie zwiedzanie Muzeum Morza Bałtyckiego w miejscowości Klausdorf, gdzie wysłuchaliśmy wykładu poświęconego powstaniu Morza Bałtyckiego, jego florze i faunie i co ciekawe obejrzeliśmy na żywo sporą ilość jego mieszkańców. Znaleźliśmy też czas na wspólne grillowanie, śpiewanie i długie rozmowy, które niewątpliwie wpłynęły na poprawę naszej znajomości języków obcych. Było zabawnie, nie mieliśmy raczej problemów z porozumiewaniem się, a naszymi ulubionymi słowami były „genau”(dokładnie), „das stimmt” (zgadza się) i „müde”( zmęczona), którego nagminnie używaliśmy pod koniec wyczerpujących wypraw rowerowych. Czasem bolały nas ręce od dogadywania się, bo tam gdzie znajomość niemieckiego i angielskiego zawodziła z pomocą przychodziły ręce i nogi.

     Podczas pożegnania w sobotę na dworcu pojawiły się nam w oczach łzy. Na szczęście we wrześniu znów się zobaczymy. Czekamy z niecierpliwością na nich w Szczecinku i tym razem pokażemy im urokliwe zakątki naszego powiatu”

P.S. Naszą wymianę wspiera finansowo od 10 lat Stowarzyszenie Gmin Euroregionu Pomerania.

Uczestnicy tegorocznej wymiany