Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Zespole Szkół Nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Szczecinku

W dniach 17-21 listopada po raz siódmy organizowany był Światowy Tydzień Przedsiębiorczości obchodzony jednocześnie w 143 krajach świata. Po raz pierwszy udział w tej inicjatywie brała nasza szkoła.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości /Global Entrepreneurship Week/  to ruch społeczny na rzecz promowania przedsiębiorczości wśród mieszkańców całego świata, niezależnie od wieku czy płci. Pomysłodawcami GEW są Gordon Brown – premier Wielkiej Brytanii, Carl Schramm – prezes amerykańskiej Fundacji Fundacja Kauffmana i brytyjska rządowo-biznesowa organizacja Make Your Mark. W Polsce koordynatorem ŚTP jest Fundacja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, która dąży do stworzenia jak najszerszej koalicji organizacji, instytucji i osób, które zaangażują się w organizację przedsięwzięcia i popularyzację idei, jakie mu przyświecają.

Program obchodów w naszej szkole przewidywał:

1. Spotkania z przedstawicielami życia gospodarczego i naukowego :

p. Tomasz Nowacki właściciel firmy ze Szczecinka „Zarządzanie własną firmą” /17.XI/

p. Anna Chmura – doradca zawodowy – wystąpiła z prelekcją „Czym kierować się planując własną ścieżkę kariery zawodowej” /18.XI/

p. Elżbieta Omelańczuk z Centrum Wspierania Biznesu /Urząd Miasta/ przedstawiła temat „CEIDG – rejestracja działalności gospodarczej” /19.XI/

p. Tadeusz Bobryk – Powiatowy Rzecznik Praw Konsumenta mówił o „Prawach konsumenta w Polsce” /19.XI/

p. dr Ewa Kasperska – Politechnika Koszalińska Wydział Nauk Ekonomicznych – przedstawiła wykład nt. „Chwyty reklamowe – czyli jak się nie dać pozornym okazjom” /20.XI/

p. dr Alina Oczachowska – Politechnika Koszalińska Wydział Nauk Ekonomicznych wystąpiła z wykładem nt. „Zachowania nabywców na rynku – trendy młodzieżowe” /20.XI/

p. Jolanta Wieczorek-Góra z Urzędu Skarbowego w Szczecinku przedstawiła temat „Obowiązek podatkowy przedsiębiorcy” /20.XI/

p. Alina Zalewska z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych inspektorat w Szczecinku mówiła o „Obowiązku ubezpieczeniowym w działalności gospodarczej” /21.XI/

p. Maciej Turek oraz p. Magdalena Górska z PKO BP SA oddz. w Szczecinku przedstawili temat „Młody człowiek w banku” /21.XI/

– spotkanie z rzecznikiem firmy Kronospan

2.Przeprowadzono konkurs  na plakat o tematyce gospodarczej.

3.Przez cały tydzień towarzyszyła nam  muzyka w szkolnym radiowęźle pod hasłem „pieniądze”

4.Korytarze udekorowano sentencjami odnoszącymi się do  bogactwa, pieniędzy.

5.Wiele klas zaangażowało się w kiermasz różności w dniach 20 i 21.XI , który był barwny i smaczny.

6.Ciekawym elementem były prezentacja filmików dydaktycznych o tematyce gospodarczej.

7.Odbyła się prezentacja filmu fabularnego „Pieniądze to nie wszystko”

Tydzień okazał się bardzo ciekawym doświadczeniem. Dał możliwości uczestniczenia w ciekawych wykładach i spotkaniach. Jest to inicjatywa warta propagowania. Zapraszamy za rok na kolejny Światowy Tydzień Przedsiębiorczości.

Koordynatorem obchodów ŚTP w ZS nr 1 była p. mgr Elżbieta Piątek.