Warsztaty kulinarne – Hiszpania

W dniu 03.05.2015r  nasze cztery uczennice klasy II b LO: Malwina Pawlewicz, Marlena Świokła, Natalia Tebecio i Paulina Jabłonowska pod opieką p. Ewy Pawenty i p. Magdaleny Rosińskiej rozpoczęły podróż do Hiszpanii jako polska reprezentacja międzynarodowego projektu FOCUS (czyli Focusing on Cultural Unity of States) prowadzonego w naszej szkole  w ramach programu unijnego Erasmus+.

Oto relacja z wyprawy.

Przez tydzień mieszkałyśmy w miejscowości  Alcala de Xivert, gdzie do 08.05.2015r odbywały się warsztaty kulinarne, w których udział brały również inne kraje takie jak: Włochy, Litwa, Niemcy, Turcja no i oczywiście kraj organizatorów tamtejszych warsztatów– Hiszpania. Po przylocie do Valencii, zostałyśmy ugoszczone  przez rodziny, które przez cały czas naszego pobytu zajmowały się nami, zapoznawały z obyczajami, kuchnią i ogólną mentalnością ich społeczeństwa. Mieliśmy okazję zwiedzić malownicze miasto  jakim jest Valencia, odwiedzić szkołę kucharską- Escola d’Hosteleria Castelló jak i również brałyśmy udział w pokazie gotowania słynnego, rozpoznawalnego w całej Hiszpanii kucharza.  Ogromnym plusem był fakt, że przez cały czas dopisywała nam świetna pogoda, co widać na zdjęciach. Warsztaty w których brałyśmy udział jak i projekt FOCUS jest jedną, wspólną i niepowtarzalną przygodą, której czas obejmuje 2 lata i jest finansowana ze środków Unii Europejskiej.  Otrzymaliśmy ogromną szansę na szkolenie umiejętności językowych, poznania innych kultur, narodowości jak i na realizację naszych zainteresowań i marzeń. We wrześniu będziemy mieli okazję gościć naszych przyjaciół w Szczecinku. Odbędą się wówczas warsztaty taneczne, podczas których będziemy mogli nauczyć się tańców narodowych  krajów partnerskich naszego projektu oraz pokazać walory naszego miasta i kraju. Następne warsztaty odbędą się w Niemczech. Będą to już jedne z ostatnich, gdyż po nich pozostaje tylko wyjazd na Litwę, który zakończy naszą niezapomnianą współpracę.