Uczniowie naszej szkoły na wymianie Erasmus +

W niedzielę, 17 kwietnia wraz z naszymi opiekunami wyjechaliśmy spod naszej szkoły na spotkanie projektu „Focus” z europejskiego programu „Erasmus +” w Cuxhaven,  w Niemczech.

Już pierwszego dnia po przyjeździe zapoznaliśmy się z naszymi  niemieckimi opiekunami, u których mieliśmy spędzić najbliższe dni.
W ten sam dzień mieliśmy okazję zwiedzić miasto.

W poniedziałek natomiast odbyło się oficjalne rozpoczęcie spotkania, zostaliśmy przywitani w szkole, a reprezentanci każdego z krajów partnerskich: Hiszpanii, Litwy, Niemiec, Polski, Turcji i Włoch mieli okazję zaprezentować swoje dziedzictwo naturalne. Po lunchu w szkole dobraliśmy się w małe, międzynarodowe grupy, w których zwiedzaliśmy miasto oraz robiliśmy zdjęcia na konkurs. Tego samego dnia wieczorem, w wietnamskiej restauracji należącej do rodziców jednej z uczestniczek projektu odbyła się kolacja powitalna.

We wtorek rano spotkaliśmy się na stacji kolejowej i udaliśmy się pociągiem do Bremenhaven. Na miejscu odwiedziliśmy „Klimahaus”, w którym doświadczyliśmy każdej strefy klimatycznej na Ziemi oraz dowiedzieliśmy się jak działalność człowieka wpływa na pogodę i klimat. Po obiedzie natomiast poszliśmy do Zoo położonego nad morzem. Przed powrotem do Cuxhaven mieliśmy odrobinę czasu na zwiedzanie miasta.

W środę rano udaliśmy się nad Morze Północne, poznaliśmy występujący tam ekosystem oraz, wraz z przewodnikiem, odwiedziliśmy park narodowy „Schleswig-Holsteinische”. Po lunchu w szkole odbyły się pierwsze warsztaty muzyczne, podczas których tworzyliśmy refren do naszej wspólnej wielojęzycznej piosenki. Po warsztatach, mogliśmy się spotkać i jeszcze bardziej zintegrować z naszymi międzynarodowymi przyjaciółmi.

W czwartek znów spotkaliśmy się na stacji kolejowej i tym razem udaliśmy się do Hamburga. Pieszo zwiedzaliśmy miasto, zobaczyliśmy m.in. Kościół św. Michała oraz tunel pod rzeką Łabą liczący ok. 400m długości. Wzięliśmy również udział w wycieczce statkiem po ogromnym porcie.

W piątek od rana przygotowywaliśmy się do wieczornego koncertu. Nauczyliśmy się śpiewać dwie piosenki, jedną niemiecką drugą angielską. Po lunchu w szkole mieliśmy troszkę wolnego czasu. Wieczorem, o godzinie 18 odbył się koncert, w którym brały udział różne grupy muzyczne z Cuxhaven, w tym nasz „Focus”. Przed publiką zaprezentowaliśmy swoją wspólną piosenkę oraz te dwie, których nauczyliśmy się podczas Focusowego spotkania. Występ był podsumowaniem naszej pracy w Niemczech. Po koncercie spotkaliśmy się w greckiej restauracji na kolacji pożegnalnej. Niestety, z przyczyn niezależnych od nas, musieliśmy wracać do Polski jeszcze tego samego wieczoru.

Udział w projekcie to niepowtarzalne doświadczenie. Najważniejszą rzeczą
w projekcie była sama nie wycieczka do innego kraju, lecz możliwość poznania nowych, wspaniałych ludzi, a także spotkanie przyjaciół poznanych już wcześniej, np. podczas polskiego spotkania. Mimo tego, że mówimy w różnych językach, pochodzimy z różnych kultur, to potrafiliśmy się razem dobrze bawić, bez żadnych uprzedzeń.  Nasz wyjazd był też bardzo cenną, praktyczną lekcją języka angielskiego.

[Not a valid template]

Adam i Natalia