LONDON ON MY MIND !

W dniach od 30 maja do 04 czerwca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce, której celem była stolica Wielkiej Brytanii – LONDYN. Niestety Anglia przywitała nas klasyczną deszczową pogodą.

Na wyspę Wielkiej Brytanii dostaliśmy się przejeżdżając uruchomionym w 1994 roku Eurotunelem łączącym francuskie Calais z brytyjskim Folkestone. Stamtąd od Londynu dzieliło nas już tylko kilka godzin podróży.

Ze względu na deszczową pogodę zwiedzanie stolicy Anglii rozpoczęliśmy od Natural History Museum mieszczącego się w South Kensington z bardzo popularną galerią dinozaurów. Następnie zwiedziliśmy British Museum jedno z największych na świecie muzeów historii starożytnej.
Londyn nie krył przed nami swojego uroku. Podziwialiśmy St. Paul’s Cathedral, ogromną barokową anglikańską katedrę zaprojektowaną przez słynnego architekta Sir Christophera Wrena. Zwiedzając Londyn przeszliśmy kilkoma znanymi mostami nad Tamizą, nowoczesnym Millenium Bridge zbudowanym z aluminium i stali, historycznym zwodzonym mostem The Tower Bridge oraz Westminster Bridge, skąd roztaczał sie widok na piękną panoramę siedziby parlamentu brytyjskiego The Houses of Parliament, przy którym co godzinę rozbrzmiewa słynny dzwon Big Ben. Tuż obok podziwialiśmy historyczne Westminster Abbey, będące od 1066 r. miejscem koronacji królów i królowych angielskich.
Na liście zwiedzonych przez nas miejsc znalazł się olbrzymi plac Trafalgar Square, gdzie odpoczywaliśmy przy fontannach otaczających Nelson’s Column, 52-metrową statuę upamiętniającą admirała Nelsona, który dzielnie walczył z Francuzami pod Trafalgar w 1805 r. Stamtąd przeszliśmy wzdłuż reprezentacyjnej, pokrytej czerwoną nawierzchnią, drogi The Mall, prowadzącej do oficjalnej rezydencji królewskiej Buckingham Palace. Tam tysiące turystów z całego świata przybywają, aby podziwiać miejsce, w którym zamieszkuje królowa Elżbieta II wraz ze swoją rodziną.  W pobliżu słynnego pałacu spędziliśmy miło czas wypoczywając na trawie St. James’s Park, najstarszego królewskiego parku w Londynie.

Pośród wszystkich historycznych i ważnych dla historii Anglii miejsc znalazł się czas na rozrywkę.  Niezapomnianych wrażeń dostarczyła nam przejażdżka 135-metrowym London Eye, uruchomionym w 2000 roku kołem widokowym, które stało się ikoną londyńskiego krajobrazu.  Z jego kapsuł podziwialiśmy najwyższe londyńskie biurowce, m.in. The Shard, oraz imponujący widok rozciągający się na kilkadziesiąt kilometrów.
Kolejną atrakcją było odwiedzenie muzeum figur woskowych Madame Tussauds. W atmosferze świata show biznesu, fotografowaliśmy się tam z najsłynniejszymi muzykami, aktorami, postaciami historycznymi, naukowcami i celebrytami. Słynne muzeum figur woskowych zabrało nas także na wyjątkową przejażdżkę taksówką przez historię Londynu pełną efektów dźwiękowych i wizualnych oraz pokaz filmu 4D.
.
The Royal Greenwich Astronomical Observatory, czyli Królewskie Obserwatorium Astronomiczne w Greenwich to ostatnie miejsce, które odwiedziliśmy. Miejsce znaczące ze względu na przebiegający w nim the Prime Meridian of the World – Longitude 0, czyli południk zerowy wyznaczający strefy czasowe na całym świecie. W Greenwich wszyscy podziwialiśmy także piękny widok na tamtejszy park z Pałacem Placentia, za którym rozciągała się imponująca panoram The City of London, londyńskiego centrum finansowego. Tam zrobiliśmy wiele z naszych ostatnich zdjęć.

Na zakończenie można tylko potwierdzić, że w Londynie nie można się nudzić. Jest tu wspaniała historia Anglii, niepowtarzalne atrakcje turystyczne, piękne parki królewskie i wiele okazji do zrobienia zakupów na Oxford Street. Przywieźliśmy ze sobą mnóstwo zdjęć i niezapomnianych wrażeń, których dostarczył nam Londyn.