Odwiedziliśmy Litwę w ramach projektu Focus – Erasmus+

W dniach 22-28.05.2016r. pięcioosobowa grupa dziewcząt z naszej szkoły wraz z 3 nauczycielkami odwiedziła Litwę w ramach projektu ,,Focus” z europejskiego programu ,,Erasmus+”.

 W niedzielę w godzinach wieczornych dotarłyśmy do miejscowości Kupiskis, zatrzymując się pod szkołą uczniów goszczących – Kupiskio Lauryno Stuokos – Guceviciaus gimnazija, gdzie zostałyśmy odebrane przez nasze ,,litewskie rodziny”. Poniedziałkowy poranek rozpoczęliśmy od ceremonii otwarcia spotkania w auli szkolnej, gdzie po uroczystości wszystkie państwa przedstawiły swoje prezentacje dotyczące ślubnych tradycji. Po obiedzie w grupach międzynarodowych brałyśmy udział w interaktywnej miejskiej grze, co było doskonałą okazją do zwiedzenia małej, lecz urokliwej miejscowości. Rezultaty gry przedstawiliśmy w auli szkolnej. Wieczorem podsumowaliśmy dzień spotykając się na kolacji powitalnej w Restauracji „Janta”.
We wtorek udaliśmy się na wycieczkę edukacyjną. Zwiedzaliśmy zamek w Birzai oraz uczestniczyliśmy tam w zajęciach dotyczących tradycyjnych litwińskich tradycji ślubnych. Po okolicy poruszaliśmy się wraz z panią przewodnik, opowiadającą nam o tym fantastycznym miejscu. Z Birzai przetransportowaliśmy się do osady Sodeliskis, gdzie również braliśmy udział w zajęciach.
Środę rozpoczęliśmy od wyjazdu do stolicy Litwy. Zachwycające swoim klimatem oraz architekturą Wilno zwiedzaliśmy wraz z przewodnikiem. Po obiedzie udaliśmy się do miasta Troki. Tam, po krótkim zwiedzaniu miasta wsiedliśmy na statek i odbyliśmy rejs po jeziorze Galwe.
Następnego dnia rano znaleźliśmy się w „Horse Museum” w Anyksciai. Kolejnym punktem wycieczki było Rokiskis, gdzie braliśmy udział w zajęciach edukacyjnych dotyczących ceremonii ślubnych. Mieliśmy tam również okazje stworzyć własną biżuterię.
Piątek był dniem kończącym i podsumowującym naszą przygodę. Rano braliśmy udział w przezabawnych zajęciach edukacyjnych w Kupiskis. Wspólnie z naszymi europejskimi kolegami podsumowaliśmy nasz pobyt na Litwie. Wieczorem udaliśmy się do Centrum Kultury, gdzie odbyła się ceremonia zakończenia. Po wspaniałym spektaklu opowiadającym o litewskich tradycjach ślubnych udaliśmy się do restauracji „Janta” na pożegnalną kolację, gdzie świetnie się bawiliśmy razem tańcząc, robiąc ostatnie pamiątkowe zdjęcia, wspominając wspólnie spędzone chwile. W sobotę, o ósmej rano czasu litewskiego, zaraz po pożegnaniu z naszymi niepowtarzalnymi rodzinami, rozpoczęliśmy długą podróż do Polski.
 Udział w wymianie przyniósł nam oczywiste korzyści. Pozwolił na doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Poznałyśmy obyczaje, tradycje i kulturę odwiedzanego kraju, a także pozostałych uczestniczących w projekcie wraz z nami państw – Niemiec, Włoch, Turcji oraz Hiszpanii. Pewne jest też, że ogromną atrakcją wymiany jest bogaty program zwiedzania i zajęcia edukacyjne przygotowane przez kraj goszczący. Nasza otwartość na świat, poprzez kontakt z obcokrajowcami, zdecydowanie się poszerzyła. Przygoda ta będzie dla nas przydatną lekcją na całe życie.
Martyna Staniul, uczennica klasy I blo