Zajęcia z fizyki na Wydziale Technologii i Edukacji

Dnia 15 czerwca uczniowie klasy II a LO po zajęciach w studiu telewizyjnym przeszli do jednej z pracowni Wydziału Technologii i Edukacji Politechniki Koszalińskiej, gdzie ciekawe zjawiska fizyczne demonstrował i wyjaśniał dr Tomasz Suszko.

Podczas pokazów modelowano fale stojące poprzeczne i podłużne. Umieszczono w komorze próżniowej „murzynki” i na ich przykładzie obserwowano destrukcyjny wpływ jaki wywiera na ciało podciśnienie. Nasi uczniowie mogli przekonać się, że zmiana kształtu i struktury słodyczy nie wpłynęła na ich walory smakowe. Przez obniżenie ciśnienia w komorze próżniowej doprowadzono do obniżenia temperatury wody do zera stopni Celsjusza (woda zaczęła zamarzać). Przetestowano prototyp poduszkowca napędzanego dmuchawą do liści. Okazało się, że piłeczka „tańcząca” w powietrzu, to nie czary tylko aerodynamika, i że łódka z folii może unosić się nie tylko na wodzie, ale i na sześciofluorku siarki, który po „wypiciu” sprawia, że mówi się głosem wyjątkowo niskim:)