Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Zespole Szkół nr 1 im. KEN w Szczecinku

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości /Global Entrepreneurship Week/ to ruch społeczny na rzecz promowania przedsiębiorczości wśród mieszkańców całego świata, niezależnie od wieku czy płci. Pomysłodawcami GEW są Gordon Brown- premier Wielkiej Brytanii, Carl Schramm – prezes amerykańskiej Fundacji Kauffmana i brytyjska rządowo-biznesowa organizacja Make Your Mark.

W Polsce koordynatorem ŚTP jest Fundacja Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, która dąży do stworzenia jak najszerszej koalicji organizacji, instytucji i osób, które zaangażują się w organizację przedsięwzięcia i popularyzację idei, jakie mu przyświecają.

W dniach 14-18 listopada po raz dziewiąty organizowany był Światowy Tydzień Przedsiębiorczości obchodzony jednocześnie w 143 krajach świata. Nasza szkoła w tej inicjatywie wzięła udział po raz trzeci.

Program obchodów Tygodnia Przedsiebiorczości obejmował różnorodne działania:

1. Spotkania z przedstawicielami życia gospodarczego:
– Panem Tomaszem Nowackim, właścicielem firmy „AGROTNOM” ze Szczecinka – „Moja droga do sukcesu”;
– Panią Jolantą Wieczorek-Górą z Urzędu Skarbowego w Szczecinku, która przedstawiła temat „Obowiązek podatkowy przedsiębiorcy”;
– Panią Aliną Zalewską z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – inspektorat w Szczecinku, która mówiła o „Obowiązku ubezpieczeniowym w działalności gospodarczej”;
– Panem Andrzejem Gruszą z Powiatowego Urzędu Pracy, który przeprowadził spotkanie dotyczące preorientacji zawodowej;
– Panią Katarzyną Lisiecką z Archiwum Państwowego w Szczecinku, która opowiadała o zawodzie archiwisty.
Spotkania odbywały się od 15 do 17 XI.

2. „Jarmark różności”, w który zaangażowało się wiele klas, Samorząd Uczniowski oraz Szkolny Klub Wolontariusza. Podczas jarmarku, w dniach 17-18.XI, było barwnie, smacznie i gwarno. W tym roku obchodzono tydzień pod hasłem „Przedsiębiorca zaangażowany społecznie”, dlatego młodzież część swojego utargu przeznaczyła na cele charytatywne:
– IIa LO na 21.WDH Fregata im. A. Kamińskiego Hufiec Szczecinek ZHP;
– Id LO i II TIR na schronisko dla zwierząt w Szczecinku;
– Szkolny Klub Wolontariusza na zakup odzieży dla osób bezdomnych w ramach akcji MOPS „Zimą też może być ciepło”;
– Szkolne Koło Caritas, SU, II bLO, I TOR, III TE, II TI, II TE, I TE na pomoc w utrzymaniu Centrum dla Dzieci przy parafii katolickiej w Orsku (Rosja);
– Ib2 LO na leczenie Igora Chojnackiego chorego na dziecięce porażenie mózgowe czterokończynowe
(w ramach Fundacji „Słoneczko”).
Podczas jarmarku odwiedziła nas telewizja GAWEX i TV ZACHÓD.

3. Tydzień z przebojami muzycznymi pod hasłem „Pieniądze“, emitowanymi ze szkolnego radiowęzła podczas przerw.

4. Dekoracje z sentencjami odnoszącymi się do bogactwa, pieniędzy itp.
Tak jak w roku ubiegłym tydzień był ciekawym doświadczeniem. Dał możliwość uczestniczenia w spotkaniach z ludźmi, którzy podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym. Inicjatywa jest warta propagowania. Zapraszamy za rok na kolejną edycję Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.

Koordynatorem obchodów ŚTP w ZS nr 1 była p. mgr Elżbieta Piątek i p. mgr Małgorzata Stefańska