Europejskie praktyki zawodowe naszych uczniów

W dniach 15-28 stycznia uczniowie klas III TE, III TI oraz IV TOR w ramach projektu Europejskie praktyki zawodowe- szansa na rozwój osobisty i podniesienie umiejętności naszych uczniów brali udział w praktykach zawodowych w Londynie. Celem wyjazdu było zdobycie cennego doświadczenia zawodowego oraz szlifowanie języka angielskiego. Miejsca praktyk, zakwaterowanie i wyżywienie zorganizowała firma ADC College z Londynu. Uczniowie mieszkali u brytyjskich rodzin, dzięki temu mieli szansę poznać tamtejszą kulturę. Praktykanci pracowali w zakładach zajmujących się informatyką, ekonomią oraz mediami.
Pierwszego dnia pobytu firma ADC College zorganizowała spotkanie dla wszystkich naszych praktykantów. Poprowadził je Bartłomiej Michalski – polski menadżer, który podczas dwóch tygodni był opiekunem grupy ze strony collegu. Na zebraniu wytłumaczył m.in. jak podróżować metrem i autobusami. Uczniowie otrzymali mapki dojazdu do swoich firm oraz karty (Oyster) służące do przemieszczania się po mieście. Ale to była tylko teoria. Aby zdobytą wiedzę wcielić w życie, praktykanci otrzymali zadanie. Było nim dotarcie pod wskazany adres i zrobienie popularnego „selfie” z miejscem praktyk.

Wtorek był pierwszym dniem pracy. Uczniowie pełni zapału udali się do swoich firm, które ulokowane były w różnych częściach Londynu. Pierwsze wrażenia okazały się pozytywne. Praktykanci chętnie chodzili do swojej pracy. Osoby pracujące w charity shopach miały szansę m.in. na bezpośredni kontakt z klientami, a nawet na obsługę kasy fiskalnej. Informatycy podobnie jak ekonomiści mieli okazję na rozmowy z klientami, ponadto naprawiali komputery, nie tylko w firmach, ale także w terenie. Specjaliści od mediów zajmowali się projektowaniem reklam w programach graficznych, drukowaniem oraz obsługą specjalnych sprzętów wykorzystywanych w drukarniach. Wszystkie zadania praktykanci wykonywali pod okiem swoich supervisorów. Kilka dni później, po zapoznaniu się z firmą i rodziną, odbył się mentoring w ADC College, na którym każdy praktykant musiał opowiedzieć o wadach i zaletach jakie zauważył w pierwszych dniach w swojej firmie oraz rodzinie goszczącej. Po tygodniu pracy w brytyjskich firmach panie profesor z naszej szkoły odwiedziły każdego z uczniów w miejscu pracy. Celem wizyty było sprawdzenie, jak każdy z praktykantów radzi sobie ze swoimi obowiązkami.

Praca pracą, ale na przyjemności również znalazło się miejsce. Po praktykach uczniowie mieli czas dla siebie. Dzięki kartom Oyster mogliśmy podróżować po niemal całym Londynie. W weekend panie profesor zorganizowały wspólne zwiedzanie. Młodzież miała okazję zobaczyć słynnego Big Bena, ogromną karuzelę London Eye, most Tower Bridge. Zwiedzaliśmy Galerię Narodową i Muzeum Historii Naturalnej. Odwiedziliśmy znane China Town oraz zobaczyliśmy Buckingham Palace.

Dla wszystkich był to na pewno niezapomniany czas. Pod względem praktyk te dwa tygodnie na pewno były owocne dla każdego z uczniów. Było to ciekawe i nowe doświadczenie, szansa na podniesienie swoich umiejętności zawodowych oraz językowych, a także poznania organizacji pracy w innym państwie . Dzięki pobytowi w Londynie młodzież niewątpliwie nabrała pewności siebie i nauczyła się obycia w świecie. Zderzenie się z multikulturowością wpłynęło na tolerancyjność i uzmysłowiło różnorodność kultur.

Uczennice klasy IV TOR

Justyna Durka

Katarzyna Jakimiec

[Not a valid template]